1. جواز تاسیس :

جواز تاسیس یا موافقت اصولی مجوزی است که بر اساس آن به شخص حقیقی یا حقوقی دارنده آن اجازه داده میشود نسبت به تولید محصولات مجاز مندرج در جواز بر اساس کد آیسک مشخص در یکی از شهرکهای صنعتی مصوب استان اقدام نماید .

- مدت اعتبار جواز تاسیس یکسال از تاریخ صدور میباشد و بعد از این تاریخ با ارئه مدارک دال بر شروع اجراء پروژه قابل تمدید به دفعات میباشد.
- منظوراز کد آیسیک ISIC کدی است که در سیستم جامع وزارت صنعت و معدن محصولات گوناگون قابل شناسایی میباشد و اگر محصولی فاقد کد آیسیک در سیستم باشد میبایست قبل از اخذ جواز نسبت به تخصیص کد جدید برای آن محصول اقدام نمود.
- اطلاعات مندرج در جواز تاسیس بر اساس اطلاعات تهیه شده درطرح توجیهی ارائه شده به سازمان صنعت و معدن وتجارت استان میباشد که قبل از صدور جواز به تایید کارشناسان سازمان مربوطه رسیده است.
- بر اساس قوانین جاری فعالیت در هریک از شاخه های صنعتی بغیر از صنایع غذایی بایستی بر طبق قانون در محدوه خارج از شعاع 120 کیلومتری شهر تهران باشد.
- برخی مزایای اخذ جواز تاسیس عبارتند از: تهیه زمین در یکی از شهرکهای صنعتی مصوب استان تهران به قیمت دولتی و پرداخت 30% نقد و 70% اقساط سی ماهه  –  ثبت برند یا علامت تجاری برای محصولات مد نظر در اداره ثبت علائم تجاری – شرکت در نمایشگاههای داخلی  تا زمان اخذ پروانه بهره برداری  – استفاده از تسهیلات دولتی (پس از تایید سازمان صنعت و معدن و بانک عامل) با نرخ سود دولتی و بازپرداخت بلند مدت و ترهین محل اجراء طرح و....

جواز تاسیس

 

2. معرفی نامه خرید زمین :

شرکت شهرکهای صنعتی استان تهران بعنوان زیر مجموعه ای از وزارت صنعت، معدن و تجارت این امکان را فراهم اورده که دارندگان جواز تاسیس پس از بازدید از شهرک صنعتی مد نظر و انتخاب قطعه زمین دلخواه  نسبت به انعقاد قرارداد خرید زمین اقدام نمایند.

 • - تهیه زمین در یکی از شهرکهای صنعتی مصوب استان تهران به قیمت دولتی و پرداخت 30% نقد و 70% اقساط سی ماهه  ( 10 قسط سه ماه یکبار ).

 • - صدور جواز ساخت و پایانکار در شهرک های صنعتی بدون هیچگونه هزینه انجام میگیرد.

 • - اغلب هر ساله معاونت صنایع کوچک شرکت شهرکهای صنعتی ایران و سازمان صنایع کوچک بودجه ای را جهت تخصیص اعتبار و تسهیلات وام به واحد های در حال راه اندازی و واجد شرایط جهت تکمیل طرح های نیمه تمان اختصاص میدهد که پس از طی پروسه اداری و بررسی های کارشناسی و تایید صلاحیت امکان عقد قرارداد با یکی از بانکهای عامل طرف قرداد بوجود میاید.

 • - کلیه امکانات زیز بنایی از قبیل تاسیسات آب ، برق ، گاز ، تلفن و فاضلاب در شهرکها صنعتی مصوب ایجاد گردیده است.

 • - بر طبق قانون استقرار واحد های تولیدی در هر یک از شهرکهای صنعتی مصوب (بسته به داخل یا خارج از محدوده 120 کیلومتری)  مشمول برخی معافیت ها و مشوق های مالیاتی میباشد.

معرفی نامه خرید زمین صنعتی

 

3 . پروانه بهره برداری :

مجوزی است که پس از تکمیل ساختمان و نصب و راه اندازی ماشین الات خط تولید و تاسیسات و انشعابات ( در زمان بهره برداری) به واحد تولیدی تعلق میگیرد.

 • - دارنده پروانه بهره برداری میتواند از کلیه امتیازات و مشوق هایی که وزارت صنعت ، معدن و تجارت برای واحد های تولیدی فغال در نظرمیگیرد از قبیل تسهیلات وام سرمایه در گردش ، خرید سوخت ، ورود ماشین الات و مواد اولیه ، اخذ پروانه ساخت بهداشت ، اخذ پروانه کاربرد علامت استاندارد و... استفاده نماید

 • - اعتبار پروانه بهره برداری از تاریخ صدور مادامی که واحد تولیدی فعال بوده و قادر به ارائه لیست بیمه و قبوض پرداختی میباشد و نسبت به ثبت آمار تولید در سایت آمار صنعت اقدام مینماید نامحدود و دائمی می باشد.

ظروانه بهره برداری

 

4. پروانه ساخت بهداشت :

دریافت این پروانه  برای کلیه واحدهای دارای پروانه بهره یرداری که در زمینه تولید یکی از محصولات آرایشی ، بهداشتی ، غذایی و دارویی فعال میباشند الزامی میباشد که از طرف معاونت مربوطه در وزارت بهداشت با نظارت یکی از دانشگاههای علوم پزشکی صادر میگردد.

 • - عرضه عمده در بازار مصرف هریک از محصولات آرایشی،بهداشتی،غدایی و دارویی بدون داشن پروانه ساخت ممنوع و خلاف مقررات میباشد

 • - اعتبار این پروانه از تاریخ صدور به مدت یکسال و پس از ان با طی مراحل تمدید پنج ساله می باشد.

 

5. پروانه کاربرد علامت استاندارد :

پروانه ای است که از سوی موسسه استاندارد کشور به واحد های دارای صلاحیت  که مراحل دریافت پروانه اعم از نمونه برداری محصولات ، تجهیز آزمایشگاه ، استخدام مسئول فنی واجد شرایط و.... را طی نموده اند اعطاء میگردد.

 • - پروانه کاربرد علامت استاندارد بسته به نوع محصول و قوانین تدوین شده اجباری و تشویقی میباشد.

پروانه کاربرد علامت استاندارد

 

6. تغییر آدرس ، کاربری و نام پروانه های صنعتی :

معمولا واحدهای تولیدی برای استقرار در شهرکهای صنعتی داخل محدوده و نزدیک به شهر تهران اقدام به خرید پروانه های قدیمی اشخاص( کارت شناسایی یا گواهی فعالیت صنعتی ) مینمایند که قاعدتا این پروانه ها با آدرس و محصولات متغایر و نامی غیر از انتقال گیرنده میباشد ، لذا بدین منظور وبه جهت  بروز رسانی این پروانه های انتقال داده شده نیاز به طی یکسری مراحل اداری ( فنی – حقوقی )  میباشد که منتج به تغییر آدرس به محل مجاز جدید ، تغییر کاربری از محصولات قبلی به محصولات جدید و تغییر نام قطعی از نام انتقال دهنده به نام انتقال گیرنده میشود.

 • - بنابر قوانین جدید هرگونه نقل مکان به شهرک های صنعتی نیز نیازمند موافقت اداره کل محیط زیست استان میباشد.

 • - "       "      "    تغییر کاربری پروانه صنعتی در شهرکهای صنعتی بایستی بر طبق تطابق رده های زیست محیطی انجام پذیرد.

 

7. پروانه تحقیق و توسعه / گواهی تحقیق و توسعه  :

مدرک پروانه تحقیق و توسعه مدرکی است از سوی سازمان صنایع و معادن استان ها پس از بررسی کارشناسی و دارا بودن شرایط لازم( از نظر تشکیلات سازمانی، تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی و تخصصی، نیروی انسانی متخصص ) و پس طی دوره آموزشی تکمیلی ویژه مدیران تحقیق و توسعه برای دارندگان گواهی تحقیق و توسعه صادر می گردد .
 

گواهی تحقیق و توسعه

مدرکی که پس از بررسی کارشناسی و در صورت احراز شرایط به لحاظ ساختار تشکیلاتی ، نیروی انسانی ، تاسیسات و تجهیزات مورد نیاز ، داشتن برنامه تحقیقاتی و طی آموزش های مربوطه باشند از سوی سازمان صنایع و معادن استان مربوطه صادرمی گردد و مدت اعتبار آن دو سال است

مجوز طرح توسعه

 

8. طرح توجیهی فنی ، مالی و اقتصادی :

این طرح مجموعه ای از مطالعات فنی و کارشناسی بروی محصولات طرح ، وضعیت بازار اعم از میزان تولید ، واردات ، صادرات و مصرف و بررسی میزان حجم سرمایه گذاری اعم از سرمایه ثابت و در گردش و برآورد هزینه های تولید و نهایتا محاسبه آیتم های مالی و میزان سود دهی و توجیه پذیری طرح میباشد.

 • زمان لازم برای تهیه طرح های توجیهی که بر اساس فرمت مورد تایید سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان تهران صرف میگردند در حدود 4-7 روز.

 • زمان لازم برای تهیه طرح های توجیهی که بر اساس فرمت بانک صنعت ومعدن و با تایید و مهر مشاور ذیصلاح و دارای رتبه از بانک صنعت و معدن صرف میگردد در حدود 20 روز میباشد و هزینه آن بر طبق جدول هزینه های تهیه طرح میباشد که از طریق خود بانک صنعت و معدن در اختیار مشاورین قرار داده شده است و مبنای محاسبه بر اساس میزان حجم سرمایه گذاری میباشد.

طرح توجیهی فنی و اقتصادی

 

9. جواز تاسیس واحد فنی و مهندسی – پروانه واحد فنی و مهندسی :

مجوزی است که به استناد آن به اشخاص حقیقی دارای مدرک تحصیلی کارشناسی فنی و مهندسی به بالا و اشخاص حقوقی که حداقل 2 نفر از اعضاء هیئت مدیره دارای این شرایط میباشند در زمینه های تخصصی فنی و مهندسی اجازه فعالیت در داخل دفاتر مسکونی و اداری آنها داده میشود و میتوانند از مزایا و مشوق های مرتبط برخوردار گردند.

جواز تاسیس واحد فنی و مهندسی

 

10. گواهی فعالیت صنعتی / کارت شناسایی کارگاه :

جهت احداث یک واحد صنعتی در استان تهران وزارت صنعت ،معدن و تجارت اقدام به صدور جواز تاسیس ( واحد تولیدی، طراحی و مونتاژ ) بر اساس قانون استقرار صنایع ( شعاع 120 کیلومتری استان تهران ) مینماید ( بجز صنایع غذایی و دوزندگی پوشاک ) که در حال حاضر شامل شهرکهای صنعتی "سالاریه و فیروزکوه " میباشد .
با این حال هستند سرمایه گذارانی که به دلایل مختلف من جمله بعد مسافت این شهرکها تمایل به سرمایه گذاری در مناطق ( شهرکها ) نزدیکتر به مرکزیت تهران ( داخل شعاع 120 ) میباشند .
وزارت "صمت" در اینگونه موارد راهکاری قانونی برای این دسته از متقاضیان در نظر گرفته است .
سرمایه گذاران میتوانند باعلم و آگاهی کامل  نسبت به خرید پروانه صنعتی قدیمی ( کارت شناسایی کارگاه یا گواهی فعالیت صنعتی ) از صنعتگران  دیگر اقدام نمایند .

کارت شناسایی کارگاه :
کارت شناسایی کارگاه پروانه یا مجوز صنعتی میباشد که در سالیان قدیم برای واحد های تولیدی داخل محدوده شعاع 120 کیلومتر تهران در زمینه های مختلف فعالیت تولیدی و صنعتی صادر میگردید . شرط اصلی صدور این مجوز یا پروانه ، شروع فعالیت صنعتی و تولیدی یا بهره برداری از قبل سال 1364 می بود .
وزارت صنایع و معادن کارت شناسایی کارگاه را تا سال 1373 صادر مینمود .

گواهی فعایت صنعتی :
و اما گواهی فعالیت صنعتی! به واحد های راه اندازی شده بعد از سال 1364 در داخل شهر و شعاع 120 تهران با حداقل الودگی زیست محیطی تعلق میگرفت .
زمینه های اصلی گواهی فعالیت صنعتی عبارت بودند از : طراحی و مونتاژ ماشین الات ، ماشین سازی ، قالبسازی ،تراشکاری،صنایع غذایی، صنایع الکترونیک ،قطعه سوزی و کانی های غیر فلزی و بتونی و امثالهم .
وزارت صنایع و معادن وقت تا سال 1381 به صدور این گواهی های فعالیت صنعتی ادامه داد ، که البته از لحاظ برخی امتیازات من جمله حمایت های سازمان حفاظت محیط زیست ار ارزش پایینتری نسبت به کارت شناسایی کارگاه برخوردار است .


به هر روی ، مزیت این امر استفاده از امتیاز پروانه های قدیمی جهت استقرار در شهرک های داخل محدوده میباشد که به صنعتگران قدیمی تعلق میگیرد که سرمایه گذار جدید با خرید این امتیاز میتواند به اهداف خود در احداث واحد تولیدی در نزدیکی پایتخت و امکانات موجود دست یابد .
البته این پروسه نیاز به سیر مراحل نسبتا خاص اداری و حقوقی دارد  که گروه مهندسین مشاور صنایع ( سوله ) با سابقه ای 13 ساله و انجام پروزه های متعدد در این زمینه میتواند تسهیل کننده این مسیر تا پایان پروژه باشد .

 1. از سایر موارد خدمات این مجموعه میتوان به اخذ ایرانکد –جواز طرح توسعه - کد رهگیری صنایع – شناسه کسب و کار – مشاوره ثبت علائم تجاری ( برند ) – جواز اتحادیه ( صنفی ) – پروانه تحقیق و پژوهش وزارت صنایع – نماد الکترونیک و ... نام برد.

آئین نامه، بخشنامه و اطلاعیه ها

وزارت صنعت و معدن

بانک و بیمه

سازمان غذا و دارو

پمرک جمهوری اسلامی

سازمان مالیات

شرکت شهرکهای صنعتی

سازمان استاندارد